............................................................Každou kuchařku nejvíc chválí vyjedené talíře..............................

Bylinky

28. srpna 2007 v 14:53 |  koření a bylinky....
BAZALKA
Jako koření se používají čerstvé i sušené listy a výhonky.
Dávají se do polévek ( zeleninové, rajčatové, rybí ) a do omáček ( rajské ), dále je výborná k masům, drůbeži, zvěřině a rybám ( nejčastěji s rozmarýnem a šalvějí ), k sýrovým a vaječným pokrmům, velmi často se s ní dochucují těstoviny. Používá se rovněž k nakládání zeleniny, aromatizuje octy a zálivky. Je nedílnou součástí pizzy a fazolí. Při tepelné úpravě používáme častěji sušené a drcené koření. Jejími cnostmi jsou vlastnosti, které posilují srdeční a nervovou činnost, podporuje trávení a činnost ledvin. Uvítají ji ve svých jídelníčcích nemocní při žlučníkových, ledvinových dietách a dále při onemocnění srdce a cév.
ESTRAGON
Vytrvalá rostlina má původ ve střední a jihozápadní Asii. Proto je estragon tak častý v kuchyni Arménů , Turků, ale je i velmi oblíben ve francouzské kuchyni, po celém Balkáně, v Itálii, Španělsku a v Americe. Velmi aromaticky voní a pro svou jemnou svéráznou vůni a ostrou kořennou chuť se v kuchyni používají jako přísada do omáček, polévek, při přípravě salátů, majonéz, marinád, masových i rybích pokrmů. Dále při výrobě hořčice a estragonového octa. V lékařství slouží k výrobě léčiv pro povzbuzování žaludečních šťáv.
KARDAMON
Jsou to drobná vrásčitá semínka tropického bylinného keře blízce příbuznému zázvoru, uložená v úhledných tobolkách. Tobolky se těsně před dozráním odstřihují nůžkami, protože z úplně zralých tobolek lehce vypadávají semena, ty se po té suší na slunci nebo v sušárnách, usušená se roztřídí podle barvy a velikosti. Podle způsobu zpracování se rozeznávají kardamomy bělené a nebělené, buď celé nebo mleté. Semena kardamomu mají silnou kafrovitou vůni a palčivou chuť. Nejkvalitnější je kardomom indický a malabarský. Jako koření a léčivo byl kardamom znám již starým Řekům a Římanům.
SATUREJKA
Je silně aromatická bylina - původem ze Středomoří a Malé Asie. Jako koření se užívá čerstvá i sušená nať sklízená v době květu. Obsahuje třísloviny a silici s antiseptickými účinky - užívá se při konzervování zeleniny a mas. Povzbuzuje chuť k jídlu, upravuje nadýmání - zabraňuje tvorbě plynů, má protiprůjmové účinky. Posiluje činnost žaludku, působí protizánětlivě a je dobrým prostředkem proti hlístům.Čerstvá se přidává do salátů, polévek, k nakládání zeleniny a hub, do vaječných, sýrových a luštěninových pokrmů. Sušená je vhodná do polévek, k rybám, při pečení drůbeže, k masům telecímu, mletému, zvěřině i houbovým jídlům.
SKOŘICE
Pochází z Číny a Indie, pěstuje se v celém asijském tropickém pásmu. Získává se z kůry stále zelených stromů skořicovníků.Látky v ní obsažené podporují chuť k jídlu, zlepšují trávení a působí proti nadýmání.Celou skořici užíváme při zavařování, do pudinků, kompotů, punčů, svařeného vína, vánočního čaje a také v parfumerii. Tradiční užití má v sladké kuchyni - do pečiva a cukrářských výrobků. V asijské kuchyni se užívá i při přípravě jídel z drůbeže a mas skopových i vepřových. Velmi chutná je ve špenátu a červeném zelí.
ŠALVĚJ
babské ucho je polokeř ,,šalvěj lékařská" původem ze Středomoří. Roste planě a pěstuje se v Evropě a jižní Asii i Severní Americe.Užívají se čerstvé i sušené listy a vrcholky natě s poupaty. Obsahuje hořčiny, třísloviny, silici, hormony aj. látky, které mají antiseptické účinky, omezují pocení, ničí bakterie, podporují trávení a zlepšuje činnost jater a žlučníku.Používá se k přípravě polévek, všech druhů mas, ryb, zvěřiny, drůbeže, vnitřností, dává se do nádivek, paštik, marinád, dušené zeleniny, omáček, salátů, majonéz, do jídel vaječných i sýrových a ochucuje ocet a víno.
TYMIÁN
římská mateřídouška, vlašská mateřídouška pochází z rostliny tymián obecný - stále zeleného keře. Jako koření se užívají mladé výhonky a listy. Je jedno z důležitých, hodně rozšířených koření, pěstuje se hlavně ve Španělsku, Albánii, Itálii, Francii, Řecku.Pochází ze středozemí dnes roste planě v Evropě, Africe a USA. Obsahuje silici, třísloviny, hořčiny a látky a látky s desinfekčními účinky, proti střevním parazitům, podporuje trávení, omezuje nadýmání, mírní kašel a pomáhá při zánětech žlučníku.Přidává se do polévek, omáček, všech druhů masa, do paštik, salátů z brambor a rajčat, do rýže, těstovin, vaječných a sýrových jídel, do luštěnin, výborný je na pizzu a k nakládání zeleniny a hub. Aromatizuje ocet, marinády a salátové zálivky.
ROZMARÝN
je stále zelený polokeř, ze které se jako koření používají čerstvé i sušené nejmladší a nejvýraznější listy. Pochází ze Středomoří, dnes se pěstuje v severní Africe, Asii, Evropě, USA a Mexiku.Obsahuje silici, glykosidy, fytoncidy, hořčiny, třísloviny aj. látky pomáhající při nechutenství, poruchách trávení a střevních kolikách. Stimuluje vylučování trávicích šťáv a činnost jater. Působí močopudně a protirevmaticky, omezuje růst bakterií, podporuje krevní oběh a čistí žaludek.Použití má při přípravě masových jídel, k rybám a zvěřině, do polévek, omáček, salátů, majonéz, pokrmů z vajec a hub, k nakládání zeleniny, aromatizaci octů, zálivek a marinád.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama